PETR A PAVEL SLAVÍ 29. 6.

Casina a Cluby Bonver mají pro všechny Petry a Pavly dárek

Navštiv 29. června kterékoli Casino, nebo Club Bonver, zařazené do Bonver Bonus Programu a získej svůj speciální dárek v podobě 50 extra Benefit bodů. Detailní pravidla akce najdeš pod odkazem níže.


Odměnu získají všichni nositelé jmen – Petr, Peter, Piotr, Pavel, Pavol, Paul


Speciální dárek pro všechny Petry a Pavly, logo Bonver


Svatý Petr apoštol a svatý Pavel z Tarsu byly vůdčí postavy raného křesťanství. Proto tedy není divu, že jejich jména nese v různých podobách nemalá část zástupců mužské populace po celém světě. V našich zeměpisných šířkách je Petr 3. a Pavel 7. nejčastěji užívaným jménem.

Významní nositelé jmen

Jedním z historicky význačných nositelů jména Petr byl ruský car Petr I. Veliký. Jméno patřilo i významnému gotickému architektovi, jmenoval se Petr Parléř. Mezi další slavné nositelé jména patřili také ruský hudební skladatel Petr Iljič Čajkovskij, čeští herci Petr Čepek nebo Petr Haničinec. Jméno má své nositele i mezi současnými herci − mj. jde o Petra Nárožného, Petra Vacka, Petra Kostku, Petra Štěpánka, Petra Gazdíka nebo Petra Formana. Jméno náleží i k hudebníkům jako je zpěvák Petr Kolář nebo zpěváci Peter Nagy nebo Peter Cmorik ze Slovenska. Nositelem jména je i úspěšný český fotbalový brankář Petr Čech nebo hokejista Petr Nedvěd. Jméno nosí také současný český premiér Petr Fiala.

Jméno Pavel patřilo blahoslavenému papeži Janu Pavlu II. Jméno nosil i český hudební skladatel, dirigent a herec Pavel Vondruška. Nositele jména najdeme v nedávné historii a současnosti mezi českými básníky (Pavel Kohout, Pavel Šrut), hudebníky (houslista Pavel Šporcl, písničkář Pavel Dobeš, zpěvák Pavel Bobek) nebo herci (Pavel Liška, Pavel Zedníček, Pavel Kříž, Pavel Soukup, Pavel Landovský, Pavel Novotný). Nosí ho také sportovci, mj. fotbalista Pavel Nedvěd. Ve světě jméno patří například k legendárnímu francouzskému herci Jeanu Paulovi Belmondovi nebo americkému herci Paulu Newmanovi. Nosí ho i americký písničkář Paul Simon, britský zpěvák Paul McCartney nebo John Paul Jones (vlastním jménem John Baldwin) − anglický hudebník, který je považován za jednoho z nejlepších baskytaristů všech dob. Nositele jména najdeme i mezi význačnými malíři, byl jím francouzský impresionista Paul Cézane nebo jeho kolega Eugène Henri Paul Gauguin, představitel postimpresionismu. Nositelem jména byl i španělský malíř a sochař Pablo Picasso, zakladatel kubismu.

Obě jména pak ve jménu a příjmení nosí současný český prezident Petr Pavel.